Yumuşak doku romatizması belirtileri, Yumuşak doku romatizması, kas ve iskelet sisteminde kronik bir hal alan ağrı, ağrıya karşı hassasiyet ile kendini belli eden, tıp dilinde ”Fibromiyalji” olarak adlandırılan bir romatizma hastalığıdır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla ortaya çıkar ve kendini, ağrı, yorgunluk hissi, uyku problemleri gibi belirtiler ile gösterir. 3 aydan daha fazla süren kronik ağrı ve yorgunluk durumunda akla gelebilecek ilk hastalıkların başında yumuşak doku romatizması yer alır. Neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de sinir sistemi bozukluğundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca genetik hastalık için bir neden olarak düşünülen faktörler arasında yer almaktadır.

Yumuşak doku romatizmasında ortaya çıkan en önemli belirti ağrıdır. Ağrı bazen yaygın bazen ise belli bir noktada oluşur. Ense, omuz, bel, uyluk kasları ve göğüs kafesi ağrının en çok hissedildiği yerlerdir. Hasta yaşadığı ağrıyı uyuşukluk, batma ya da yanma şeklinde tarif eder. Vücutta bazı bölgeler basınca maruz kaldığında hassaslaşabilir. Bu tür bölgelere el ile temas edildiğinde ağrının şiddeti oldukça artar.

Ağrı geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Hasta sabah uyandığında kendini gece boyu hiç uyumamış hissedebilir. Stres, hava değişimi, nem, sürekli aynı pozisyonda çalışmak veya soğuk hava hastalığı daha da şiddetlendirebilir. Yumuşak doku romatizması ile beraber gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlerde açığa çıkabilir.

Yumuşak Doku Romatizması Belirtileri
Hastalığın tedavisi için bazı ilaçlardan yardım alınır. Ağrı kesiciler, antidepresan ilaçlar, uyku hapları ve kas gevşeticiler tedavi için kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Ayrıca egzersiz de tedavinin bir parçasıdır. Fizik tedavi seansları doku ve kasların rahatlaması için uygulanır. Ozon tedavisi, nöral tedavi yine uygulanacak tedavi yöntemleri arasındadır.

Yumuşak Doku Romatizması Belirtileri Kısaca Özetlenecek Olursa;

3 ayı akın süredir devam eden kronik ağrı
Yorgunluk hissi
Geceleri sürekli uyanma
Sabah kalkıldığında tutukluk hissi
El ve ayaklarda karıncalanma
Konsantrasyon bozukluğu
Sabahları yorgun uyanma olarak sıralanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir